Vissza a folapraStílusokTechnikákMi a muvészet?

PERFORMANCE

A performance szó angolul előadást jelent, és tágabb értelemben előadóművészed műfajokra (zene, tánc, színház) vonatkozik. Mint külön vizuális művészeti műfaj a hetvenes évek elején alakult ki. Fő jellemzője, hogy a művész (performer) általában saját testét, illetve személyiségét s annak közvetlen környezetét használja témaként és kifejezési eszközként, művét pedig "élőben" mutatja be.

A performance a hagyományos előadóművészeti ágak avantgárd képviselői mellett erős ösztönzést kapott a HAPPENING-tőI, a -BODY ART-tól a FLUXUS-tól és az AKCIONIZMUS-tóI, alkotásai azonban ezekhez viszonyítva sokkal megformáltabbak és zártabbak. Általában igen gondosan megtervezett szituációk következetes végigviteléről, előre adott feltételek teljesítéséről van bennük szó. Történetileg abba a vonulatba illeszkedik, amely a hatvanas években induló konceptuális művészettel (CONCEPTUAL ART) kezdődően bármilyen médium iránt toleránsnak bizonyult, illetve magát az embert is lehetséges műalkotásnak tekintette. Épp ezért a BODY ART és a performance fogalma nehezen különíthető el. Annyi azonban megállapítható, hogy az előbbi inkább az emberi test plasztikai lehetőségeire, fizikai teherbírására, gesztusnyelvi eszközeire koncentrál, az utóbbi pedig a test és a személyiség, a személyiség és a tárgyi környezet, a művész és a közönség lehetséges kapcsolataira figyel.

A performance nevesebb képviselői Chris Burden, Luciano Castelli, valie Export, Ulrike Rosenbach, Mariana Abramovic, Jürgen Klauke, Urs Lüthi, Petr Stembera és Laurie Anderson, a magyarországi művészek közül pedig mindenekelőtt Hajas Tibor, Szirtes János, El Kazovszkij, valamint a Böröcz András-Révész László szerzőpár.

Forrás: Sebők Zoltán: Az új művészet fogalomtára, Orpheusz Kiadó, 1996