Operációs rendszerek vizsga

1998. január 28.


  1. Milyen módszereket ismer egy file-rendszerhez tartozó szabad adatblokkok nyilvántartására? Az egyes módszereket röviden ismertesse, emelje ki elônyös, ill. hátrányos tulajdonságaikat.
    [10 pont]
  2. Milyen hardver funkciókkal támogatja a számítógép az operációs rendszert a különbözô I/O (bemeneti/kimeneti) eszközök kezelésében? Az egyes lehetôségeket részletesen ismertesse és hasonlítsa össze.
    [8 pont]
  3. Sorolja fel, milyen fô feladatokat lát el egy operációs rendszer kezelôi felülete. Milyen tipikus igényeket támasztanak az operációs rendszer kezelôi felületével szemben a kezdô és a gyakorlott felhasználók?
    [8 pont]
  4. Definiálja a tárcsere (swap) fogalmát és alkalmazásának célját. Milyen szempontokat kell az operációs rendszernek figyelembe vennie tárcsere alkalmazása során? A CPU ütemezés melyik típusával van szoros kapcsolatban a tárcsere, és hogyan?
    [10 pont]
  5. Részletesen ismertesse, hogyan zajlik a CPU ütemezés a UNIX operációs rendszerben. Milyen ütemezési algoritmust használ a rendszer ill. röviden térjen ki rá, hogy milyen adatszerkezetek segítségével van ez megvalósítva. Definiálja az egyes prioritási osztályokat és adja meg a prioritás számításának algoritmusát.
    [14 pont]
  6. Egy 200 sávos (0 .. 199) mágneslemezegységen a fej jelenleg a 143-as sáv felett áll, ezt megelõzõen a 125-ös sávon szolgált ki egy átviteli kérelmet. Jelenleg a következõ sávokra várakozik - a megadott érkezési sorrendben - egy-egy átviteli kérelem:

      86, 147, 91, 177, 94, 150, 102, 175, 130

    Adja meg, hogy a kéréseket az

    1. idõrendi kiszolgálás (First Come, First Served, FCFS),
    2. legkisebb fejmozgás (Shortest Seek Time First, SSTF),
    3. egyszerû (nem elôretekintô) pásztázó (SCAN),
    4. körkörös pásztázó (Circular SCAN)

    algoritmus milyen sorrendben szolgálja ki, illetve közben a fej mekkora utat (hány sávnyit) tett meg. Részletes számítás nélkül a válasz nem elfogadható.
    [10 pont]


  1. Van N (elõre adott konstans) folyamatunk, mindegyikük tudja a saját sorszámát. Szemaforok felhasználásával írjon olyan
  2. WaitForMyTurn(i: INTEGER)
    eljárást, amelyet ha az egyes folyamatok a saját sorszámukkal meghívják, akkor onnan a sorszámuk szerinti sorrendben lépnek ki, azaz egy folyamat az eljáráson belül várakozik mindaddig, amíg az összes nála kisebb sorszámú folyamat ki nem lépett ebbõl az eljárásból.

  3. A Unix operációs rendszer a folyamatainak ütemezésénél megkülönböztet rendszer- és felhasználói prioritásokat. Mikor kap egy folyamat rendszer prioritást és mitõl függ ennek az értéke? Milyen paraméterek befolyásolják a felhasználói prioritás értékét?
    [6 p]
  4. Szemaforok felhasználásával írjon olyan programrészletet (pl. eljárást), amely lehetõvé teszi N (elõre adott konstans) folyamat randevúját, azaz az összes folyamat bevárja egymást.
    [6 p]
  5. Adatszerkezetek a UNIX ban a könyvtárak és a file ok nyilvántartására.
  6. Kritikus szakasz megvalósítása HW támogatással.
  7. Unix óra interrupt hívássorán végrehajtott tevékenyságek. A idôzített callout funkciók számontartására használt adatszerkezetek.
  8. Hol és hogyan tárolja a UNIX operációs rendszer a lemezen lévõ állományokhoz tartozó blokkokat. Írja le, hogyan található meg egy állomány állomány 274452. Byte-ja (268x1024 + 20), feltételezve, hogy az egyes blokkok 1024 Byte mértûek, illetve egy köteten legfeljebb 232 blokk lehet.
    [8 pont]
  9. Milyen mûveleteket végezhet egy operációs rendszer file-okon? Az egyes mûveleteket részletesen ismertesse.
    [10 pont]