Operációs rendszerek vizsga
1998. j
únius 11.
Részletesen ismertesse, milyen viszonyban lehetnek egymással egy multiprogramozott operációs rendszerben a párhuzamosan futó folyamatok.
[6 pont]
Definiálja a változó méretű memória partíciók lefoglalásánál használt
- első illeszkedő (first fit),
- következő illeszkedő (next fit),
- legjobban illeszkedő (best fit),
- legrosszabban illeszkedő (worst fit)
algoritmusokat. Hasonlítsa össze a fenti algoritmusokat hatékonyságuk szempontjából!
Egy rendszerben az adott pillanatban 200K, 500K, 700K, 100K és 300K méretű szabad területek vannak. Hogyan fog a fenti 4 algoritmus sorrendben 450K, 50K, 600K és 150K méretű memória partícióknak helyet foglalni?
[9 pont]
Rajzolja fel egy tipikus mágneslemez egység felépítését. Az egyes részeket nevezze meg. Milyen sorrendben vannak a lemezen tárolt szektorok számozva? Milyen szempontot vettek figyelembe a tervezők a szektorok sorrendjének meghatározásakor?
[9 pont]
Milyen speciális hardver utasítással támogatott megoldásokat ismer a kritikus szakasz megvalósítására? Az ismertetett megoldások esetében mutassa be, hogyan lehet a kritikus szakasz belépő (entry) ill. kilépő (exit) szakaszát megvalósítani.
[14 pont]
Rajzolja fel a tárcserét (swap) alkalmazó multiprogramozott operációs rendszer folyamatainak teljes állapotátmeneti diagramját. Az ábrán szereplő állapotokat, valamint az állapotátmeneteket kiváltó eseményeket külön-külön részletesen definiálja. Jelezze, mely események bekövetkezésekor lehetséges az éppen futó folyamat váltása preemptív és nem preemptív ütemezés esetén.
[15 pont]
Részletesen írja le, milyen feladatokat lát el egy operációs rendszer kezelői felülete. Hogyan lehet a rendszer szempontjából csoportosítani a különböző, felhasználó által kiadható parancsokat? Milyen tipikus felhasználói elvárásoknak kell eleget tennie a kezelői felületeknek?
[7 pont]
Szemaforok felhasználásával írjon olyan programrészleteket, amelyek megvalósítják egy termelő és egy fogyasztó folyamat összehangolását akik egy korlátos hosszúságú (N elemű) osztott elérésű tömb segítségével cserélnek adatelemeket. A termelő folyamat állítja elő az adatelemeket, míg a fogyasztó folyamat dolgozza fel őket.