Operációs rendszerek vizsga

1998. június 18.

  1. Milyen adatábrázolási módszereket ismer egy file-rendszerhez tartozó szabad adatblokkok nyilvántartására. Az ismert módszereket sorolja fel és részletes magyarázattal, esetleg ábrával ismertesse a használatukat. Emelje ki hátrányos és előnyös tulajdonságaikat.
    [
    9 pont]
  2. Egy rendszerben 4 erőforrásosztátály van (A, B, C és D), az egyes osztályokba rendre 11, 8, 7 és 10 erőforrás tartozik. A rendszerben 4 folyamat verseng az erőforrásokért, a következő aktuális foglalással és maximális igénnyel:

 

maximális igény

aktuális foglalás

 

A

B

C

D

A

B

C

D

P1

2

2

5

4

2

0

3

3

P2

6

7

3

4

1

3

2

2

P3

6

5

5

4

2

2

0

2

P4

4

1

2

3

2

1

2

2

A rendszer a bankár algoritmust alkalmazza a holtpont elkerülésére. Biztonságos állapotban van-e jelenleg a rendszer? Ha igen, mutassa meg, a folyamatok hogyan tudják befejezni működésüket, ha nem, hogyan alakulhat ki holtpont. A feladat megoldásához nem elég csak a végeredményt megadni, a megoldási lapon a számítás menetének is szerepelnie kell.
[10 pont]

  1. Részletesen ismertesse a holtpont kialakulásának megelőzésére (deadlock prevention) szolgáló, a kialakulás különböző feltételeit figyelembe vevő módszereket. Mondjon egy-egy példa algoritmust, melyek az ismertetett módszereket valósítják meg.
    [10 pont]
  2. Milyen paraméterek alapján lehet a különböző CPU ütemezési algoritmusokat értékelni? Definiálja a különböző paraméterek jelentését. Hasonlítsa össze valamely fenti paraméter alapján a legrégebben várakozó (FCFS) és a legrövidebb löketidejű (SJF) algoritmusokat.
    [9 pont]
  3. Ismertesse, esetleg ábrával illusztrálja a szegmens és a lapszervezésű memóriakezelés esetén a logikai-fizikai címtranszformáció módját. Emelje ki a két módszer hasonló és eltérő elemeit valamint hasonlítsa öszze a két módszer hatékonyságát! Milyen problémákat kell megoldani az egyes módszerek alkalmazásakor?
    [15 pon
    t]
  4. Részletesen mutassa be, hogy mit nevezünk egy folyamat környezetének (process context). Ismertesse, hogy az operációs rendszer hogyan használja a folyamat környezetének egyes elemeit.
    [7 pont]

  5. Van N (előre adott konstans) folyamatunk, mindegyikük tudja a saját sorszámát. Szemaforok felhasználásával írjon olyan
WaitForMyTurn(i: INTEGER)
eljárást, amelyet ha az egyes folyamatok a saját sorszámukkal meghívják, akkor onnan a sorszámuk szerinti sorrendben lépnek ki, azaz egy folyamat az eljáráson belül várakozik mindaddig, amíg az összes nála kisebb sorszámú folyamat ki nem lépett ebből az eljárásból.