Operációs rendszerek vizsga

1998. június 25.

  1. Milyen, állományok (file-ok) struktúrált tárolására szolgáló könyvtárhierarchia típusokat ismer? Az ismert módszereket sorolja fel és részletes magyarázattal ismertesse a használatukat. Emelje ki hátrányos és előnyös tulajdonságaikat! Írja le, milyen könyvtár műveletekkel módosítható az egyes file-ok elérési útja anélkül, hogy a file fizikai helyét megváltoztatnánk?
    [9 pont]
  2. Definiálja a változó méretű memória partíciók lefoglalásánál használt
    1. első illeszkedő (first fit), (1+1 pont)
    2. következő illeszkedő (next fit), (1+1 pont)
    3. legjobban illeszkedő (best fit), (1+1 pont)
    4. legrosszabban illeszkedő (worst fit) (1+1 pont)

algoritmusokat. Hasonlítsa össze a fenti algoritmusok hatékonyságát memória kihasználtság szempontjából! (2 pont) Egy rendszerben az adott pillanatban 200K, 500K, 700K, 100K és 300K méretű szabad területek vannak. Hogyan fog a fenti 4 algoritmus sorrendben 400K, 100K, 600K és 100K méretű memória partícióknak helyet foglalni? Minden algoritmus esetén töltse ki az alábbi táblázatot, melyben a memoriában található szabad területek nagysága van feltüntetve az egyes memória partíciók foglalása után: [10 pont]

 

400K

100K

600K

100K

200K

       

500K

       

700K

       

100K

       

300K

       

  1. Részletesen definiálja a következő, mágneslemezegység fejmozgásának ütemezésére szolgáló algoritmusokat és értékelje őket az átbocsájtó képesség, átlagos válaszidő, ill. a válaszidő szórása szempontjából (6 pont):
  1. Részletesen ismertesse a holtpont elkerülésére (deadlock avoidance) használt bankár algoritmus alapötletét, a biztonságos állapot és a biztonságos sorozat fogalmát. (7) Milyen, a folyamatokra vonatkozó többletinformációra van szükség a bankár algoritmus alkalmazáskor? (3) Rajzolja fel, hogyan viszonyulnak a rendszer biztonságos, nem biztonságos, ill. holtpont állapotai egymáshoz? (2)
    [12 pont]
  2. Részletesen definiálja a hosszú távú, közép távú és rövid távú CPU ütemezés fogalmát és hasonlítsa össze a szerepüket az operációs rendszer működése szempontjából. Milyen szempontokat kell figyelembe venni az egyes kategóriákba tartozó konkrét ütemezési algoritmusok fejlesztésekor?
    [9 pont]
  3. Definiálja a kritikus szakasz fogalmát és ismertesse a kritikus szakasz megvalósításainak jellemző felépítését. Részletesen írja le, milyen feltételeknek kell a kritikus szakasz gyakorlati megvalósításainak eleget tenniük.
    [10 pont]

  4. Szemaforok felhasználásával írjon olyan programrészleteket, melyek biztosítják a programrészletek adott utasításai között az egyidejűséget, előidejűséget ill. kölcsönös kizárást.