Általános tudnivalók a Műszaki Ábrázolás I tantárgyhoz környezetmérnök hallgatóknak

A tantárgy célja a műszaki rajzolás alapjainak ismertetése. A tananyag elsajátítására heti két óra előadás és két óra gyakorlat áll a hallgatók rendelkezésére. Az előadásokon megismerkedhetnek a tananyag elméleti alapjaival, az alapszerkesztésekkel, a műszaki szemléletmóddal, míg a gyakorlatokon elmélyíthetik az elméleti tudást, és rajzfeladatok megoldása közben sajátíthatják el az ismereteket.
Jelen tájékoztató a gyakorlati foglalkozások követelményeit tartalmazza.

Felkészülés a gyakorlatra:

A gyakorlatokon csak az a hallgató vehet részt, aki a formai követelményeknek megfelelő, előre keretezett és feliratozott rajzlappal jelenik meg. A keretezés az 1. ábrán látható. A fejlécben a CSOP. SZ. a gyakorlati csoport számát jelenti, melyet az első gyakorlaton mondunk el, az RSZ. rövidítés a rajzszámot jelöli. A gyakorlatokon fehér színű, sima tapintású, A4-es méretű műszaki rajzlapot (DIPA) használunk, melyet tussal keretezve és szabványírással feliratozva kell előkészíteni. A rajz címét a gyakorlatokon mondjuk el, így azt előre nem kell felírni, és a befejezett rajzon ceruzával elegendő kihúzni. A fejléc többi felirata előre tussal kihúzandó.

A gyakorlati órákon szükséges felszerelések:
Az előre keretezett és feliratozott papíron kívül az órákra a hallgatónak hoznia kell szerkesztőceruzát, radírt, legalább két vonalzót, körzőt. Ceruzából ajánlott egy keményebb minőségű a szerkesztéshez és egy kissé puhább a kihúzáshoz. Vonalzóból szükség van legalább egy 30-60 és egy 45 fokos derékszögű vonalzóra, de ajánlott egy egyenes, hosszú vonalzó is. A gyakorlatokon tuskihúzót (csőtoll) nem használunk, az csak a lapok előkészítéséhez kell.

A rajzok számozása:

A gyakorlatokon általában három rajzot készítünk. A rajzszám formátuma:

IV/2

ahol a római szám a gyakorlat száma (1. hét – 1. gyakorlat, 2. hét – 2. gyakorlat stb.), az arab szám az adott órán a rajz sorszáma. Amennyiben egy rajz hibás, és újra kell rajzolni, akkor az újrarajzolt rajz számában ezt jelölni kell: IV/2-U.
Ezek alapján tehát az első heti rajzok száma: I/1, I/2, a második héten: II/1, II/2, II/3, és így tovább.

1. ábra: Keretezett rajzlap

 

A rajzok leadása:

A rajzokat mindig a kiadást követő gyakorlat elején kell leadni, hacsak ettől eltérő leadási határidőre a gyakorlatvezető külön lehetőséget nem ad. A rajzokat legkésőbb a leadást követő gyakorlaton kijavítva visszakapják a hallgatók. A hibátlan rajzokat a hallgatónak a félév végéig meg kell őriznie, majd a kijelölt időpontig az összes rajzot végleg le kell adnia. Ha valamelyik visszakapott rajzot javítani kell, akkor ezt a hallgató köteles a következő gyakorlatig elvégezni, és a javított rajzot újra leadni.

A félév közben két alkalommal rajzellenőrzést végzünk. Ezen időpontokig az addig kiadott összes rajznak készen kell lennie, azokat be kell mutatni a gyakorlaton. Aki a részhatáridőre a rajzokat nem teljesíti, annak félévét nem fogadjuk el, aláírását megtagadjuk. A részhatáridőre a rajzokat a hiányzó hallgatóknak is be kell küldeni. Az első határidő mindenkinek a VI. oktatási heti gyakorlata (október 15-19.). A második részhatáridő a XI. heti gyakorlat (november 19-23.).

A rajzok javítása:

A javított rajzokon háromféle jelölést használunk:

1. R betű, mely az jelenti, hogy a rajz rendben van, azt el kell tenni, és a félév végén leadni.

2. J betű, mely abban az esetben kerül a rajzra, ha abban egy-két kis hiba van, és a javítás ugyan azon a lapon, újrarajzolás nélkül javítható.

3. Ú betű, ha a rajzon több apró vagy egy súlyos hiba van, ebben az esetben a rajzot egy új lapra újra kell rajzolni. A félév végi leadásig a rontott rajzot is meg kell őrizni, és a többi rajzzal együtt leadni.

A rajzok egyéb követelményei:

A hallgató által leadott rajznak tisztának, gondosnak, mérnökhallgatóhoz méltónak kell lennie. A pontosság mind a távolságok, mind a szögek mérésénél alapvető követelmény. A rajzon az összes számot és szöveget szabványbetűkkel kell felírni, de betűsablon nem használható. A gondatlan, összefirkált vagy maszatos rajzot mindenképpen Ú betűvel értékeljük.

A félév értékelése:

A félév végi aláírás feltétele az összes rajzfeladat leadása – természetesen Rendben minősítéssel. A hallgatók a félév során két zárthelyi dolgozatot írnak. A félév végi érdemjegyet alapvetően e két dolgozat alapján kapják, de a jegybe beleszámít az elkészített rajzok minősége és a gyakorlatokon való aktív részvétel is.

 

A félév során elkészítendő rajzok listája:

 

Dátum
Rajz száma Rajz címe Feladatlap letöltése
 
I/1
Kocka csonkolása
5
 
I/2
Kocka csonkolása
2, egy kis segítség (lejátszáshoz QuickTime kell)
 
II/1
Speciális térelemek
3
 
II/2
Test ábrázolása
8/b
 
II/3
Test ábrázolása
11/b
 
III/1
Illeszkedési alapszerkesztések
 
III/2
Esésvonal szerkesztés
nincs
 
III/3
Test ábrázolása
 
IV/1
Döféspont szerkesztés
nincs
 
IV/2
Döféspont szerkesztés
 
IV/3
Döféspont szerkesztés
 
V/1
Metszésvonal szerkesztés
 
V/2
Metszésvonal szerkesztés
 16
 
V/3
Metszésvonal szerkesztés
nincs
 
VI/1
Sík nevezetes egyenesei
 
VI/2
Leforgatás
 
VI/3
Test ábrázolása
 
VII/1
Leforgatás
 17 (csillag)
 
VII/2
Leforgatás és rotáció
20 (kocka)
 
VIII/1
Transzformáció
 
VIII/2
Transzformáció
 
VIII/3
Transzformáció
 
IX/1
Céltranszformáció
 
IX/2
Céltranszformáció
 
IX/3
Céltranszformáció
 
X/1
Testek áthatása
 
X/2
Testek áthatása
 
X/3
Testek áthatása
 
XI/1
Általános axonometria
---
 
XI/2
Kavalier-axonometria
---
 
XI/3
Műszaki axonometria
---
 
XII/1
Kótás projekció
 
XII/2
Kótás projekció
  
     

Az összes rajzot mindenkinek az utolsó gyakorlatán kell véglegesen leadnia, ekkor már minden rajznak rendben kell lennie!

A lista még változhat.