Történeti áttekintés

Harmadik generációs számítógépek (1964-1975):

Hardver Szoftver
integrált áramkörök szoftverek jelentősége megnő
nagy kapacitású perifériák többfelhasználós alkalmazások

Nagymennyiségű adat keletkezik, amit a korábbi módszerekkel már nem lehet feldolgozni, kezelni.

Igény nagy osztott adatbázis-kezelő rendszerek létrehozása, amelyek "általánosan" kezelik az adatokat.

A különböző adathalmazok egységes kezelésére adatmodellek születtek. Ezek közül a matematikai jellegű (az adatok közötti kapcsolatokat matematikai struktúrák segítségével írták le) modellek váltak életképessé. Az adatmodelleket az adatmodell alapelemek segítségével írjuk le.

Adatmodellek

hierarchikus (megvalósítás: IBM IMS -1969.) A hierarchikus adatmodell szerkezetét fa gráffal adjuk meg. A gráfban a csomópontokat az egyedek, az élek a kapcsolatokat fejezik ki. Az egyedeket tulajdonságaikkal írjuk le.
hálós (CODASYL elvek- 1971., megvalósítás: ADABAS, DEC DBMS, IDMS) A hálós adatmodell szerkezetét gráffal adjuk meg. A gráfban a csomópontokat az egyedek, az élek a kapcsolatokat fejezik ki. Az egyedeket tulajdonságaikkal írjuk le.
relációs A logikai szerkezet és a tárolás független. A relációs adatmodellben az egyedet egy táblázattal adjuk meg. A táblázat oszlopai a tulajdonságok, a sorai az egyed értékei (egyedtípus előfordulásai). A táblák közötti kapcsolatokat közös tulajdonságokkal valósítjuk meg.

Az adatmodell egyedek, tulajdonságok és kapcsolatok halmaza, amely absztrakt módon tükrözi a valós objektumoknak, azok jellemzőinek (tulajdonságainak) és viszonyainak (kapcsolatainak) elvont kategóriáit.

Adatbázis: adatok kapcsolataikkal együtt való ábrázolása, tárolása.

Követelmény: adatkatalógusok és azokra támaszkodó adatkezelő rendszerek jelenléte.