Kezdőoldal
Elkészítés
Fellövés
Miért repül?
Veszélyek
Egyebek

A ví­zrakéta fellövése

Próba





A rakéta fellövése nem nehéz, de először jobb, ha nem "élesben" próbáljuk ki.

A szelep lecsavarásának próbája

A jó kilövéshez az szükséges, hogy a szelep a pumpálás közben tökéletesen zárjon, a kilövéskor viszont hirtelen nyíljon ki a víz áramlásának útja.

Ezt az egyszerű bicikliszeleppel úgy érhetjük el, hogy egy kézzel tartjuk a szelep belülről gumis részét, a másikkal teljesen kilazítjuk az ezt tartó menetes kis hengert, és amikor ez kész, kirántjuk a szelepet a csőből.

Érdemes ez legelőször feltöltetlen palackkal elpróbálni, majd víz nélkül, csak 4-5 pumpálás után.

Magyarázó videók: töltetlen próba (8.5MB), töltött próba (5.8MB).

A kilövőállás próbája

Egyszerű rakétánk nem igényel különleges indítóállást. Bármi megfelel,amibe nagyjából függőleges helyzetben, lazán bele tudjuk állítani a stabilizátor pálcát. (Például egy függőlegesen a földbe leszúrt cső, egy mászóka alkalmas része, ...)

Az első kilövés előtt ellenőrizzük, hogy a választott kilövőállásból megakadás nélkül ki tud-e repülni a rakéta. Feltöltetlen állapotban illesszük bele a kilövő pálcát a megfelelő helyre, majd a pálca irányába kézzel lazán fogva emeljük ki és nézzük, nem akad-e valamibe. Ha akad, más kilövőállást kell keresni.

A szigetelés próbája

Tegyünk egy kevés vizet a palackba, csavarjuk rá erősen az elkészített szelepes kupakot és 10-20 pumpa-löketet használva emeljük meg benne kissé a nyomást. Ezután forgassuk a szerkezetet ide-oda, figyelve, szökik-e a levegő vagy a víz valahol.

Ha szökik, értelemszerűen javítsuk ki. Általában igen egyszerű megoldások megfelelnek, mint pl. a kupak pontosan egyenesen történő rácsavarása.






Fellövés





Végre elérkeztünk ehhez is!

Feltöltés

A flakont kb. 1/3-részig töltsük meg vízzel, csavarjuk rá erősen a szelepes kupakot és pumpáljunk bele annyi levegőt, hogy kívülről kézzel megnyomkodva a flakon oldalát, jól érezhető legyen annak keményedése.

Hogy pontosan mennyit kell pumpálni, az a pumpától és a flakontól is függ. Egy átlagos biciklipumpa és 0,3l-es flakon esetén 50-80 pumpanyomás már igen jó repülést biztosít.

Legelőször érdemes csak mondjuk 20-at nyomni a palackba, kipróbálni, és a következő fellövésekkor emelni a belső nyomást.

Előkészület

Helyezzük a rakétát az indítóhelyre. Nézzünk körül, nem veszélyeztet-e valakit a rakéta röpte vagy az, hogy a kilövellő vízsugár eltalálja.

Ha nem nyári meleg van, a kilövés közelében állók vegyenek fel esőkabátot.

Kilövés

A fentebb leírt próba alapján nyissuk ki a szelepet egy pillanat alatt.

Eközben ne hajoljunk a rakéta fölé, inkább mellette guggoljunk.

Kilövés videók: 

A rakéta begyűjtése

Az elrepült rakétát meg kell keresni, esetleg a kicsavart szelepet is a fűben. Ez utóbbi megkönnyítését szolgálja a fonal, amit az elején rákötöttünk. A szelepet rászorító menetes rész általában a kezünkben marad, hisz azt tekertük, de azért erre is ügyeljünk.









Kezdőoldal
Elkészítés
Fellövés
Miért repül?
Veszélyek
Egyebek